Kaymakamlığımız tarafından "15 Temmuz ve Devletin Yeniden Yapılanması" konulu konferans düzenlendi.
Bismil Yavuz Selim İlkokulu salonunda düzenlenen konferansa, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, 24. Dönem Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Kaymakamımız Sayın Turgay Gülenç, Muhtarlar, kanaat önderleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Konferans, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından, katılımcılara, 15 Temmuz darbe girişimine karşı vatandaşların direnişini konu alan "bir sinevizyon video izletildi.
Milletvekili Külünk, Diyarbakır Ortadoğu’ya açılan bir kapıdır. Medeniyetin ana rahmi bu topraklarda gelmiştir. Bir kez daha Bismil'de olduğumun mutluluğu yaşıyoruz. Bize bu ortamı sağlayan Bismil Kaymakamlığına şükranlarımı sunuyorum, dedi.
 
Yavuz Selim İlkokulu Konferans salonunda konuşan Külünk, Türkiye'nin üzerinde oynanan kirli oyunların ve hainliklerin bir kez daha gözler önüne serildiğini belirtti.
15 Temmuz gecesi yaşananları, milletin kahramanlığının yanı sıra darbe girişiminde bulunanların hainliklerinin hiçbir zaman unutulamayacağını vurgulayan Külünk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ile olayların seyrinin nasıl değiştiğini herkesin gördüğünü ifade etti.
-AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "15 Temmuz bir darbe girişimi değildir. 15 Temmuz, kirli akıl birliklerinin, Çanakkale Zaferi'nden sonra bu millete dayattıkları ikinci işgal girişimidir." dedi.
 
15 Temmuz'un İslam'ın son kalesi Türkiye'nin çökertilme girişiminin adı olduğunu kaydeden Külünk, konuşmasını şöyle sürdürdü: Darbe görüntülerine bakarken, dersinki, bunlar Amerika, İsrail ve ingiltere yapmıştır deriz. Ama bunların hepsi başka ülkelerin bayrağı altında değil, bizim bayrağımızız altında kişiler tarafından yapılmıştır.Bize 15 Temmuz'u unuturmak istiyorlar. Bunlar gelip geçti diyorlar. O gece bu millete kurşun sıktılar. evlatlarımızı şehit ettiler. Biz 15 Temmuz gecesini, Bin yıl unuturmayacağız. Bu Millete kurşun sıkanlar hem bu dunyada hemde Ahirette iflah olmazlar.
Bu ülkeyi bir sümürge olarak görülen güçlerin, sümürgeciliğin devamı için silahlar çekildiğini anımsatan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Bu güne kadar bu süreci ergenekon üzerinde yönetiyorlardı. Son olarak FETÖ üzerinde yürütüyorlar. 1990'lı yılların faili meçhülleri kim? 12 Eylül'de binlerce evledımızı sağ- sol çatışmada öldürülen kim? Bunlar, kendi uçağını, arabasını, silahını, fabrikasını, üreten bir Türkiye istemiyorlar. Bunlar Müslümanların yeni bir düzen kurmalarını istemiyorlar. Diyarbakırlıların topraklarını Diyarbakırlılar tarafından işletilmesini istemiyorlar. Diyarbakır'da Bismil'de fabrika kurmalarını istemiyorlar. 1924 Anayasasında itibaren Türkiye müdahale ve Türkiye'nin sınır dışına çıkmalarına istemiyorlar. İslam dünyasıyla ittifak kurulan bir Türkiye istemiyorlar. Türkiyenin enerji kaynaklarına ulaşmasına istemiyorlar. Bunları istemediği gibi geçmişte Türkiye'ye uçak ve otomobil yaptırmadılar. diye konuştu.
 
Külünk, Erdoğan'ın çok büyük bir sorumluluk alarak Kürt sorununu çözme iradesini ortaya koyduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:  "PKK bölgenin bir kaç yerinde sokağa çıkın baskısı yapıldığında Kürt kardeşlerimiz sokağa çıksaydı ağır bedeller verilirdi. Ama halk bir kere daha 'Benim yerim Türkiye. Hadi silahınızı alın gidin' diye cevap verdi" dedi.
Konferans Kaymakamımız sayın Turgay Gülenç'in yaptığı konuşmayla sona erdi.
Daha sonra,  AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve beraberindekiler Bismil'de esnaf ziyareti gerçekleştirdi.