Törene Kaymakamımız Sayın Turgay Gülenç, Garnizon Komutanı, Bismil Muharip Gaziler Derneği Başkanı, daire amirleri ve okul müdürleri katıldı.
     Çelenk sunma töreninin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Muharip Gaziler Derneği Şubesi adına Kıbrıs Gazisi Mehmet Balıkçı, 19 Eylül Gaziler Günü’nün, savaş meydanlarında canını ortaya koyarak aziz milletine ve Vatanına hizmet eden gazilerin şeref günü olduğunu söyledi. Balıkçı, "Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehitler nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer. Her zaman her yerde verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşların gazilerine olan ilgisizlik, şanlı tarihimizle olan bağı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır." diye konuştu.
     Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından Protokol üyeleri, Kaymakamlık Makamına  geçti.  Burada Gazilerin gününü kutlayan protokol üyeleri gazilerle bir süre sohbet ettikten sonra program sona erdi.