Bismil Belediyesi’nin DSİ (Devlet Su İşleri) ile birlikte yürüttüğü ortak çalışmayla Bismil için mega proje olan Bismil Nehri Islah projesi Belediye Başkanımızın girişimi ile hayata geçirildi.
 
Kaymakamımızın Belediye Başkanlığı’na kayyum olarak atandıktan sonra kısa bir süre içerisinde ilçede bir çok projeleri başlatan Belediye başkanımız Turgay Gülenç Bismil için mega proje olan Dicle Nehri ıslah çalışmasınabugün itibariyle başladı.
 

Bismil Belediyesi’nin DSİ ile birlikte yürüttüğü Dicle Nehri Islah projesi kapsamında ilçeyi su taşkınlıklarından korumak, Dicle Nehri’nin iç ıslahını sağlamak ve Bismil’le güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla yaklaşık 10 bin metre sağ sahil, 10bin metre sol sahil olmak üzere her iki tarafta dere ıslah çalışması yapılacak.
 
Dicle Nehri'nde süren ıslah çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye Başkanımız Turgay Gülençöncelikle suyun güzel ve düzenli akması için taş tahkimatın tamamlanacağını bildirdi. Başkan Gülenç, taş tahkimatı işi bittiğinde nehrin her iki tarafı ve ortasının bir kısmında yeşil alan oluşturabilmeleri için yüzlerce hektarlık bölüm ortaya çıkacağını bildirdi.
YEŞİL ALANLAR, PİKNİK ALANLARI, PARKLAR.
Gülenç, "Bismil Belediyesi olarak halkımızın daha rahat ve huzur içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla bu alanların hepsini yeşil alanlar, piknik alanları ve parklar yapacağız, beyanlarında bulundu.
Dicle Nehri’nde devam eden ıslah çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye BaşkanımızSayın Gülenç, projenin belediye ile DSİ’nin ortak çalışması olduğunu söyledi. Gülenç, "Dicle Nehri’nin iç ıslahını sağlamak, su taşkınlıklarından korunmak, suyu ve toprağı fazla erozyona uğratmadan Dicle Nehri havzasının genişlemesini önlemek, Dicle Nehri’ni düzene koyup ilçemize güzel bir görünüm kazandırmak projenin temel amaçlarıdır" dedi.